Ma már sok rákbeteg szeretné gyógyulását, egészségének megőrzését egészséges életmóddal, szuper élelmiszerekkel támogatni. A gombák előtérbe kerültek, mint jótékony élelmiszerek ezen a téren is.
Kutatások azt igazolják, hogy akár a megelőzésben, prevencióban, a már kialakult betegség esetén is kedvező lehet a gombák fogyasztása napi szinten. A PSA értékének csökkentésében nagy segítséget adhatnak a gombák.
Ma már tudjuk azt, hogy a prosztatarák kialakulását elősegítheti a sok állati fehérje és a túlzott tejtermékek fogyasztása. Viszont a kurkuma, a zöldségek, mint a káposztafélék, a paprika, paradicsom, a megfelelő mennyiségű D vitamin és a gomba rendszeres fogyasztása csökkentheti a kialakulását.
2019-ben megjelent International Journal of Cancer oldalán cikkben azt láthatjuk, hogy a rendszeresen gombát fogyasztó férfiak ritkábban betegszenek meg prosztatrákban, mint akik nem fogyasztanak gombát. Már korábbi kutatások is kimutatták, hogy a gombafogyasztás rendkívül egészségtámogató hatással bír. Segíti az immunrendszer megfelelő működését, magas antioxidáns hatással rendelkezik, gyulladáscsökkentő, antitumorális hatása ismert.
Állatkísérletekben igazolt, hogy a gyógygombák fogyasztása hatékony rák ellenes hatással bír.
A következő gombák kiemeltek jótékony hatásaik révén:
- Agaricus blazei Murill (mandulagomba),
- Trametes versicolor (lepketapló gomba),
- Cordyceps militaris (hernyógomba),
- Ganoderma lucidum (pecsétviaszgomba).
Amikor a ráksejtek a hormonfüggő állapotból hormonszinttől független állapotba alakulnak át a prosztatarák állapotában, akkor már sajnos gyógyszeres kezeléssel nem lassítható a folyamat. Kutatások azt igazolják viszont, hogy a gombák ezt az állapotot is képesek lassítani.
Állatkísérletek és humán vizsgálatok is igazolják triterpén és 5-alfa-reduktáz gátló hatóanyagainak prosztatasejtek túlburjánzást gátló hatását. Kedvező hatású mind a vizelési panaszokra, mind a kórfolyamatra. Illetve a PSA (prosztata specifikkus antigén) marker laboratóriumi csökkenése is dokumentálható. Nem csak a jóindulatú, de a rákos prosztatasejtek szaporodását is képes lehet gátolni!
A Cordyceps militaris gomba a prosztatasejtek túlburjánzását az idősödő férfi szervezet hormonális változásainak kedvező befolyásolásával éri el. Azonban a vesék és húgyutak gyulladásainak megelőzésében – enyhítésében gyulladásgátló hatóanyagai is szerepet játszhatnak. Ezt vérátáramlást és szöveti oxigénellátást növelő hatása is támogatja. A hernyógombák (Cordyceps militaris) jelenleg az egyetlen tudományosan igazolt férfierőt és nemzőképességet is javító természetes „orvosság”.
50 évesnél idősebb férfiak esetében végzett kutatás alapján elmondható, hogy a heti háromszori gombafogyasztás adott jelentős védelmet a betegség megelőzésében. Egyelőre a rákellenes, illetve rákmegelőző hatásmechanizmus ismeretlen, de feltételezhető, hogy a gombákban található antioxidáns hatású L-ergotineinnek és glutationnak hatóanyagoknak is közük lehet hozzá.
Tehát azt láthatjuk, hogy a gombák rendszeres fogyasztásával a prosztatarák megelőzhető lehet, viszont mi a helyzet a kialakult betegségek esetén?
2015-ben a Cancer c. folyóiratban megjelent publikáció alapján 36 páciens (53-80 éves kor között), akiknek a kezelés után ismét emelkedett a PSA értéke, eszerint a betegség kiújult.
- a PSA szint szinte nullára csökkent annál a két páciensnél, akik naponta 4 és 12 g gombaport tartalmazó tablettát fogyasztottak 3 hónapon keresztül, ez a következő hatás a következő 49 héten át is igazoltnak mondható.
- Két másik páciens esetében 50 % javulás volt tapasztalható a PSA érték csökkentésében. Egyiküknél 2 hónap után ismét állapotromlás volt tapasztalható.
- A páciensek 36 %-nál (az előző páciensek kivéve) 5-40 %-os PSA értékcsökkenés volt tapasztalható.
- Két páciensnél stagnált a PSA szint, ezért ők folytatták tovább a gomba termékek fogyasztását.
Elmondható tehát, hogy a heti 3-szori gomba fogyasztása csökkentheti a prosztatarák kialakulását, a meglévő betegségek esetén, annak csökkentését.
Akik a gombát, mint élelmiszert nem kedvelik, ők fogyaszthatják étrendkiegészítő termékben is akár, mint gombaport, kapszulázott terméket vagy kivonat formájában a gomba magas hatóanyagát.
forrás: https://tgymagazin.hu/aktualis/prosztatarak-ellen-egyunk-gombat/
Dr. Gothárd Cs., Dr. Taracközi I.: Gyógygombák – Mycotherapia; DRTV Média Plus Kft, 2021; 87 – 91 oldal
Szondiné Tóth Ágnes fitoterapeuta, Ökológiai és környezetgazdálkodási agrármérnök